WOLFMAN TRIATHLON

 

                  August 15, 1998 - Langlade, Wisconsin

 

                             OFFICIAL RESULTS

 

  

 

                    GRAND MASTER MEN (50 & UP)

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1   30 Bruce Pierson            34:12  1:05:03    29:37  2:08:52

    2   40 Tom Brown                34:31  1:08:35    27:10  2:10:16

    3   32 Lehr Hemenway            34:23  1:09:55    35:37  2:19:55

    4   41 Bill Steward             35:20  1:12:39    34:10  2:22:09

    5   34 Thomas Hodgson           33:20  1:12:41    39:44  2:25:45

    6   33 Garry Hill               33:45  1:11:01    42:58  2:27:44

    7   39 Mike Svob                35:16  1:17:58    39:18  2:32:32

    8   31 Kenneth Sorteberg        37:03  1:12:57    43:37  2:33:37

    9   35 James Steffens           44:21  1:20:57    35:59  2:41:17

   10   36 Rollie Alger             46:27  1:23:17    38:30  2:48:14

   11   28 Mark Mueller             42:25  1:22:52    45:08  2:50:25

   12   37 James Hering             37:32  1:32:06    41:32  2:51:10

   13   38 Lee Kitchens             43:20  1:31:31    47:47  3:02:38

   14   29 Jack Shea                57:47  2:22:09  1:13:27  4:33:23

 

===============================================================================

 

 

 JUNIOR WOMEN (15-18)

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1    1 Megan Stalheim           34:24  1:20:56    34:50  2:30:10

 

 

===============================================================================

 

JUNIOR MEN (15-18)

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1    4 Jedediah Frechette       35:53  1:03:56    35:14  2:15:03

    2    2 Luke Felchlin            49:33  1:03:03    25:15  2:17:51

    3    3 Garret Sorteberg         36:46  1:13:51    40:00  2:30:37

 

===============================================================================

 

 

 MASTER WOMEN (40-49) - SEGMENT DETAIL

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1    9 Kim Soule                38:22  1:09:19    37:22  2:25:03

    2    6 Cathleen Esselstyn       34:59  1:17:06    37:55  2:30:00

    3    5 Jane Barnes              36:13  1:22:02    38:36  2:36:51

    4    7 Cindy Carter             44:13  1:23:04    39:08  2:46:25

    5   10 Mary Diercks             40:40  1:36:34    35:24  2:52:38

    6    8 Patricia Seitz           45:03  1:44:43  1:00:41  3:30:27

 

===============================================================================

 

 

 MASTER MEN (40-49)

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1   42 Martin Dawson            29:27    55:29    25:16  1:50:12

    2   48 Stewart Roberts          27:44    57:51    29:43  1:55:18

    3   47 Jeff Loss                32:14    56:28    26:49  1:55:31

    4   52 Dewey Ewers              29:23    58:04    30:32  1:57:59

    5   59 Michael Koppy            34:13    59:55    25:33  1:59:41

    6   54 Tom Moore                33:32    58:37    27:35  1:59:44

    7   55 Jeff Konopacky           34:02  1:03:13    27:58  2:05:13

    8   50 John Neal                33:40  1:03:05    28:35  2:05:20

    9   43 Jonathan Werning         37:19  1:00:51    29:33  2:07:43

   10   57 Mike Murray              34:49  1:03:46    29:48  2:08:23

   11   49 Thomas Gujer             38:34    59:49    34:22  2:12:45

   12   53 George Bornemann         34:08  1:09:10    30:38  2:13:56

   13   46 Allan Timm               30:30  1:09:33    34:22  2:14:25

   14   58 Gerald 'Bu Meyer         34:49  1:06:44    34:51  2:16:24

   15   44 Richard Pierquet         40:19  1:14:46    37:23  2:32:28

   16   56 Dan Flynn                57:22  1:10:19    46:21  2:54:02

   17   51 Clyde Kolpack            56:03  1:22:02    46:23  3:04:28

   18   45 Tom Pierquet             48:14  1:33:10    47:34  3:08:58

 

===============================================================================

 

 

 SENIOR WOMEN (19-39)

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1   13 Kristine Simonson        31:05  1:04:20    36:38  2:12:03

    2   11 Jan Raven                39:02  1:05:20    36:58  2:21:20

    3   24 Michelle Koss            41:13  1:10:29    31:06  2:22:48

    4   21 Paula Steel              44:41  1:08:33    31:20  2:24:34

    5   12 Mary Jo Kewley           34:45  1:19:01    36:06  2:29:52

    6   15 Tamara Hemenway          39:33  1:10:57    39:29  2:29:59

    7   26 Beth Wurtsbaugh          40:04  1:17:58    35:58  2:34:00

    8   20 Traci Cobb               44:45  1:15:19    34:10  2:34:14

    9   22 Kerri Weishoff           41:27  1:12:19    40:29  2:34:15

   10   23 Kate Hughes              37:07  1:31:27    36:47  2:45:21

   11   18 Dara Luangpraseut        44:19  1:29:16    38:30  2:52:05

   12   14 Nicole Clanin            56:18  1:20:21    37:30  2:54:09

   13   25 Victoria Sherwan         53:35  1:18:22    42:52  2:54:49

   14   16 Kathy Nick               36:38  1:35:36    45:29  2:57:43

   15   17 Pam Dehnke                                        Did not start

   16   19 Anna Blachowiak                                   Did not start

   17   27 Wendy Artman                                      Did not start

 

===============================================================================

 

 

 SENIOR MEN (19-39)

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1  100 Mark Churchill           29:28    53:30    25:59  1:48:57

    2   89 Jason West               32:56    55:26    23:50  1:52:12

    3   64 Tom Woody                32:48    53:33    27:11  1:53:32

    4   69 Chris Krochalk           35:56    55:37    22:40  1:54:13

    5   71 John Jones               32:07    54:33    27:38  1:54:18

    6   97 Brad Hunter              37:38    52:59    25:47  1:56:24

    7   70 Ryan Zimny               33:45    55:12    27:47  1:56:44

    8   88 David Brandsness         38:17    52:22    26:36  1:57:15

    9   81 John Dempsey             40:50    51:46    25:31  1:58:07

   10  112 Timothy Rogers           32:38    59:03    26:27  1:58:08

   11  103 Bill Albertson           36:27    53:40    28:07  1:58:14

   12   98 Matt Manzeck             36:15    57:57    25:39  1:59:51

   13  106 Brian Heikenen           29:46  1:00:45    29:38  2:00:09

   14  121 Ian Hogstrom             35:40    55:07    29:59  2:00:46

   15   62 Lloyd Larson             29:50  1:01:06    30:56  2:01:52

   16   86 Ed Holladay              35:25    58:47    27:42  2:01:54

   17  116 Andrew Mommsen           35:05    58:13    28:50  2:02:08

   18  111 Bob Rykken               34:02    58:14    30:09  2:02:25

   19  105 Timothy Brown            34:07  1:03:56    25:00  2:03:03

   20  110 John Tingerthal          34:26    59:15    29:43  2:03:24

   21   63 Mark Altman              31:39    59:52    32:04  2:03:35

   22  107 Loren Wheeless           35:25    59:47    28:25  2:03:37

   23  108 Dustin Riley             44:15    51:25    28:08  2:03:48

   24  119 Jeff Byrd                35:35    59:34    28:53  2:04:02

   25  114 Mark Perry               35:36  1:02:43    26:34  2:04:53

   26  124 Alan Dettmer             32:57    59:22    32:46  2:05:05

   27   67 Steve Clanin             34:09  1:02:47    29:06  2:06:02

   28  101 Michael Amtmann          37:06  1:01:44    30:49  2:09:39

   29   84 Ed Sobczyk               37:25  1:05:46    26:39  2:09:50

   30  118 Eric Tomsha              37:00    59:50    33:02  2:09:52

   31   96 Dave Bell                35:54  1:05:01    30:19  2:11:14

   32  117 Tom Hillstrom            36:59  1:01:13    33:59  2:12:11

   33   80 Arthur Jones             30:52  1:09:13    32:24  2:12:29

   34   76 Mark Robinson            41:54    59:38    31:09  2:12:41

   35   61 Barry Rollins            34:26  1:05:58    32:39  2:13:03

   36  122 Graham Hills             34:17  1:07:20    31:42  2:13:19

   37   78 Morgan Burns             46:17  1:01:03    27:23  2:14:43

   38  109 Steve Hoch               37:10  1:07:23    30:44  2:15:17

   39  104 John Sweeterman          34:00  1:06:53    34:28  2:15:21

   40  120 Steve Pace               35:53  1:03:08    37:19  2:16:20

   41   83 Scott Moeller            37:06  1:06:47    32:58  2:16:51

   42  113 Tom Rykken               38:08  1:05:32    33:18  2:16:58

   43   65 Keith Batley             36:58  1:07:55    32:14  2:17:07

   44  115 David Ebner              46:33  1:05:22    26:43  2:18:38

   45   60 Doug Dickerson           36:06  1:07:51    37:03  2:21:00

   46   82 Will Courtright          43:25  1:07:18    30:23  2:21:06

   47  102 Bradley Ehrsam           45:30  1:04:18    32:58  2:22:46

   48   92 Todd Weishoff            40:32  1:05:51    38:10  2:24:33

   49   91 Jim Jasper               38:25  1:09:41    38:40  2:26:46

   50   66 Matt Sullivan            41:06  1:12:00    36:42  2:29:48

   51   90 Ronald Shaver            34:38  1:20:50    36:53  2:32:21

   52  170 Scott Rudzinskas         50:52  1:08:48    35:50  2:35:30

   53   75 PJ Sullivan              55:03  1:09:19    31:38  2:36:00

   54   87 Joseph Moubarak          38:44  1:19:07    39:08  2:36:59

   55   85 Scott Milcarek           37:30  1:18:45    44:11  2:40:26

   56   93 Dale Klein               33:14  1:22:36    49:03  2:44:53

   57  166 Larry Thraen                                      Did not start

   58   68 Dean Sondrol                                      Did not start

   59   73 Karl Hartmann                                     Did not start

   60   77 Wayne Michlig                                     Did not start

   61   79 Zach Stabenon                                     Did not start

   62   94 James Seffen                                      Did not start

   63   95 Todd Spears                                       Did not start

   64   99 William Rolf                                      Did not start

   65  123 Carl Artman                                       Did not start

   66  190 Jeffery Pierquet                                  Did not start

 

===============================================================================

 

 

 TANDEM WOMEN (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1  138 Jenae Tharaldson         52:24  1:24:17    41:18  2:57:59

    2  137 Katie Krolczyk           52:24  1:24:18    43:11  2:59:53

    3  141 Mary Ellen Moore                                  Did not start

    4  142 Amy Henry                                         Did not start

 

===============================================================================

 

                                                                    

 

 TANDEM MEN (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS

 

   Plc Bib Name                    Kayak    Bike      Run    Overall

   === === ====================== =======  =======  =======  =======

    1  151 Kerry Sparks             37:55    48:21    22:36  1:48:52

    2  174 Bret Schlaeppi           34:01    52:08    24:34  1:50:43

    3  175 Blake Schlaeppi          34:01    51:24    25:23  1:50:48

    4  152 Todd Neidinger           37:55    50:20    27:15  1:55:30

    5  186 Paul Grondin             33:33    55:44    33:42  2:02:59

    6  187 Clark Kent               33:33    58:05    31:23  2:03:01

    7  160 Mike Paddock             40:58    56:29    28:45  2:06:12

    8  171 Mike Bommarito           34:10  1:06:38    29:30  2:10:18

    9  188 Tom Koss                 49:56    55:48    24:35  2:10:19

   10   72 Christophe Dodson        39:10  1:02:57    28:24  2:10:31

   11  165 Mark Wilcox              45:12    56:21    29:55  2:11:28

   12  167 Mike Miller              45:15    59:35    27:05  2:11:55

   13  180 Rick Schnell             38:33  1:06:59    29:47  2:15:19

   14  185 Steve Olson              43:42  1:00:51    33:30  2:18:03

   15  155 John Ward                39:02  1:09:19    31:57  2:20:18

   16  181 David Umhoefer           38:33  1:09:23    32:52  2:20:48

   17  163 Jeff Ohe                 46:04  1:07:24    31:05  2:24:33

   18  162 Mike Keagle              50:34  1:03:15    34:26  2:28:15

   19  164 Brett Mortenson          47:26  1:11:10    31:26  2:30:02

   20  168 David Suppes             49:08  1:09:44    31:49  2:30:41

   21  153 Bob Neidinger            46:00  1:08:21    37:04  2:31:25

   22  154 Emil Neidinger           46:00  1:10:29    36:19  2:32:48

   23  184 Tom Karmen               43:42  1:13:17    38:04  2:35:03

   24  177 Nate Kraft               59:20  1:03:37    33:02  2:35:59

   25  159 Aaron Casper             39:56  1:22:11    35:59  2:38:06

   26  156 Jay Ebert                39:02  1:18:03    41:05  2:38:10

   27  189 Mike Fittante            49:56  1:11:25    38:18  2:39:39

   28  176 Neal Rich                59:20  1:12:59    27:44  2:40:03

   29  182 Steve Baumann            42:09  1:17:33    41:00  2:40:42

   30  169 David Solum              50:18  1:11:03    39:44  2:41:05

   31  183 Dave Hemstreet           42:09  1:19:21    45:13  2:46:43

   32  173 Jim Koczara              59:31  1:13:34    35:50  2:48:55

   33  161 Edward Hams              50:34  1:18:57    40:53  2:50:24

   34   74 Steven Stiloski          55:33  1:18:34    38:07  2:52:14

   35  158 Tom Darin              1:10:19  1:14:02    35:30  2:59:51

   36  179 Cameron Sroka          1:12:42  1:10:52    38:33  3:02:07

   37  178 George Schwertfeger    1:12:42  1:23:40    41:02  3:17:24

   38  172 Pete Sarotte             59:31  1:35:11    47:57  3:22:39

   39  157 Scott Simon            1:10:19                    Did not finish

 

===============================================================================

 

 

   TANDEM MIXED (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS

 

   Plc Bib Name                 City           ST Age   Time

   === === ==================== ============== == === =========

    1  146 Chris Jackson        La Crosse      WI  31 1:53:15.6

    2  143 Todd Jirous          Stevens Point  WI  36 1:58:18.8

    3  127 Mike Cavanaugh       Wisconsin Rapi WI  31 2:05:41.9

    4  129 Roy Crimmins         St Charles     IL  40 2:12:37.4

    5  150 Guy Babbitt                             20 2:09:25.4

    6  135 Andy Marlewski       Racine         WI  48 2:31:28.2

    7  147 Kent Kallsen         Fitchburg      WI  28 2:35:51.0

    8  128 Kris Neidinger       Madison        WI  31 2:41:01.6

    9  149 Liz Rice             Chicago        IL  28 2:36:17.0

   10  144 Holly Garvin         Appleton       WI  32 2:43:30.7

   11  134 Randy Rogers         MPLS           MN  42 2:46:19.3

   12  130 Kathy Crimmins       St Charles     IL  39 2:48:56.9

   13  125 John Messer          Madison        WI  30 2:51:42.4

   14  136 Sue Pape             Racine         WI  46 3:10:29.9

   15  133 Holly Kramer         MPLS           MN  31 3:14:54.2

   16  145 Laurie Netzow        Milwaukee      WI  39 3:12:37.1

   17  140 Tony Cregler         Chicago        IL  23 3:46:49.2

   18  148 Elizabeth Kallsen    Fitchburg      WI  34 3:48:42.9

   19  126 Sarah Way            Madison        WI  35 3:54:13.6

   20  139 Mary Massey          Chicago        IL  24 3:55:21.5

   21  131 Patrick Murphy       Lacon          IL  29 Did not start

   22  132 Sylvia Murphy        Lacon          IL  29 Did not start

 

===============================================================================

 

 

 TANDEM WOMEN (15 & UP) TEAM RESULTS

 

  Plc Team

  --------

 

   1.  7 

          2:57:59 2:59:53 = 5:57:52

          138 Jenae Tharaldson, 137 Katie Krolczyk

   2.  9 

          Did not start

          141 Mary Ellen Moore, 142 Amy Henry

 

===============================================================================

 

 

 TANDEM MEN (15 & UP) TEAM RESULTS

 

  Plc Team

  --------

 

   1.  25

          1:50:43 1:50:48 = 3:41:31

          174 Bret Schlaeppi, 175 Blake Schlaeppi

   2.  14

          1:48:52 1:55:30 = 3:44:22

          151 Kerry Sparks, 152 Todd Neidinger

   3.  31

          2:02:59 2:03:01 = 4:06:00

          186 Paul Grondin, 187 Clark Kent

   4.  21

          2:11:28 2:11:55 = 4:23:23

          165 Mark Wilcox, 167 Mike Miller

   5.  28

          2:15:19 2:20:48 = 4:36:07

          180 Rick Schnell, 181 David Umhoefer

   6.  18

          2:06:12 2:38:06 = 4:44:18

          160 Mike Paddock, 159 Aaron Casper

   7.  32

          2:10:19 2:39:39 = 4:49:58

          188 Tom Koss, 189 Mike Fittante

   8.  30

          2:18:03 2:35:03 = 4:53:06

          185 Steve Olson, 184 Tom Karmen

   9.  20

          2:24:33 2:30:02 = 4:54:35

          163 Jeff Ohe, 164 Brett Mortenson

  10.  16

          2:20:18 2:38:10 = 4:58:28

          155 John Ward, 156 Jay Ebert

  11.  15

          2:31:25 2:32:48 = 5:04:13

          153 Bob Neidinger, 154 Emil Neidinger

  12.  22

          2:30:41 2:41:05 = 5:11:46

          168 David Suppes, 169 David Solum

  13.  26

          2:35:59 2:40:03 = 5:16:02

          177 Nate Kraft, 176 Neal Rich

  14.  19

          2:28:15 2:50:24 = 5:18:39

          162 Mike Keagle, 161 Edward Hams

  15.  29

          2:40:42 2:46:43 = 5:27:25

          182 Steve Baumann, 183 Dave Hemstreet

  16.  24

          2:48:55 3:22:39 = 6:11:34

          173 Jim Koczara, 172 Pete Sarotte

  17.  27

          3:02:07 3:17:24 = 6:19:31

          179 Cameron Sroka, 178 George Schwertfeger

  18.  17

          2:59:51 5:00:00 = 7:59:51

          158 Tom Darin, 157 Scott Simon

 

===============================================================================

 

                           

 TANDEM MIXED (15 & UP) TEAM RESULTS

 

  Plc Team

  --------

 

   1.  10

          1:58:19 2:43:31 = 4:41:50

          143 Todd Jirous, 144 Holly Garvin

   2.  13

          2:09:26 2:36:17 = 4:45:43

          150 Guy Babbitt, 149 Liz Rice

   3.  2 

          2:05:42 2:41:02 = 4:46:44

          127 Mike Cavanaugh, 128 Kris Neidinger

   4.  3 

          2:12:38 2:48:57 = 5:01:35

          129 Roy Crimmins, 130 Kathy Crimmins

   5.  11

          1:53:16 3:12:38 = 5:05:54

          146 Chris Jackson, 145 Laurie Netzow

   6.  6 

          2:31:29 3:10:30 = 5:41:59

          135 Andy Marlewski, 136 Sue Pape

   7.  5 

          2:46:20 3:14:55 = 6:01:15

          134 Randy Rogers, 133 Holly Kramer

   8.  12

          2:35:51 3:48:43 = 6:24:34

          147 Kent Kallsen, 148 Elizabeth Kallsen

   9.  1 

          2:51:43 3:54:14 = 6:45:57

          125 John Messer, 126 Sarah Way

  10.  8 

          3:46:50 3:55:22 = 7:42:12

          140 Tony Cregler, 139 Mary Massey

  11.  4 

          Did not start

          131 Patrick Murphy, 132 Sylvia Murphy

 

===============================================================================