OFFICIAL RESULTS

WOLFMAN TRIATHLON

 

August 21, 1999 Langlade, Wisconsin

 

 

 GRAND MASTER MEN (50 & UP)

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   47  Bruce Pierson          28:32   1:03:40    31:46    2:03:57.6

    2   48  Thomas Hodgson         28:42   1:04:51    36:48    2:10:21.0

    3   56  Fred Sponholtz         33:04   1:02:25    38:40    2:14:08.5

    4   57  Terry Poertner         33:47   1:08:36    37:05    2:19:27.2

    5   55  Bob Stephens           30:55   1:20:59    37:24    2:29:17.4

    6   45  Mark Mueller           31:27   1:21:20    46:41    2:39:27.6

    7   54  Wayne Koniecki         39:05   1:30:12    42:22    2:51:38.7

    8   53  Kip Hazlett            38:51   2:14:50  1:13:26    4:07:07.0

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 JUNIOR MEN (15-18)

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   2   Evan Marvin            40:29   1:02:02    28:43    2:11:18.8

                                  

-----------------------------------------------------------------------------

 

 MASTER WOMEN (40-49) - SEGMENT DETAIL

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   37  Cathleen Esselstyn     29:31   1:08:58    38:45    2:17:13.5

    2   39  Kim Soule              32:26   1:09:23    38:35    2:20:23.8

    3   41  Sally Brown            33:25   1:16:42    40:31    2:30:38.0

    4   44  Lynn Bergstrom         41:00   1:09:59    39:45    2:30:43.3

    5   42  Cindy Carter           37:02   1:21:02    40:17    2:38:20.1

    6   43  Katherine Crimmins     44:01   1:30:43    45:41    3:00:24.2

    7   38  Paula Van Ert          34:01   1:37:41    49:37    3:01:18.4  

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 MASTER MEN (40-49)

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   58  Martin Dawson          25:52     51:53    25:07    1:42:52.0

    2   68  Jeff Loss              27:12     55:40    27:00    1:49:51.4

    3   86  Tom Koss               31:28     53:32    25:15    1:50:14.1

    4   85  Stuart Picard          30:39     56:53    29:13    1:56:44.1

    5   89  Mike Murray            28:56     58:10    29:56    1:57:01.4

    6   83  Stew Roberts           25:44     57:15    35:07    1:58:05.1

    7   76  Thomas Gujer           29:01     56:58    34:05    2:00:04.0

    8   90  Steve Clanin           31:49   1:00:02    29:31    2:01:21.3

    9   71  Dewey Ewers            29:54     59:51    32:05    2:01:49.9

    10  67  John Neal              28:04   1:03:50    30:31    2:02:24.6

    11  64  Rick Schnell           31:43   1:01:44    30:29    2:03:55.2

    12  66  George Bornemann       29:25   1:04:55    30:50    2:05:09.1

    13  69  Allan Timm             26:32   1:05:02    34:32    2:06:05.2

    14  88  Ken Parker             32:29   1:05:34    32:07    2:10:09.5

    15  81  Jerry Zimny            31:09   1:04:06    35:58    2:11:12.2

    16  70  Jim Larson             32:39   1:05:21    34:06    2:12:05.6

    17  59  Richard Pierquet       28:57   1:15:08    36:15    2:20:19.7

    18  77  Randy Rogers           40:40   1:03:42    37:20    2:21:41.3

    19  78  Roy Crimmins           31:57   1:12:37    38:05    2:22:38.2

    20  73  Dan Flynn              45:04   1:04:53    35:00    2:24:57.0

    21  60  Thomas Pierquet        32:46   1:13:48    41:24    2:27:58.0

    22  84  Micheal Hermann        30:46   1:22:12    35:25    2:28:22.1

    23  87  David Gomer            32:30   1:17:25    42:49    2:32:43.6

    24  91  Jim Stephens           32:36   1:16:02    46:22    2:34:59.4

    25  82  Kent Schwerin          34:39   1:22:38    44:01    2:41:17.1

    26  79  Bob Jones              34:08   1:26:22    52:05    2:52:34.6  

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 SENIOR WOMEN (19-39)

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   17  Jennifer Scovel        34:22     58:20    30:28    2:01:31.9

    2   32  Michelle Koss          32:38   1:06:35    30:40    2:09:52.7

    3   5   Anett Trebitz          31:33   1:08:05    33:49    2:13:26.5

    4   26  Kris Simonson          30:24   1:01:43    41:29    2:13:35.9

    5   3   Jan Raven              31:17   1:06:15    36:05    2:13:36.9

    6   10  Tamara Hemenway        31:10   1:06:06    35:34    2:13:49.8

    7   34  Beth Dufek             37:21   1:04:30    32:32    2:14:22.1

    8   18  Julie Hakala           34:54   1:01:38    38:02    2:14:34.0

    9   9   Tarie Grant            36:42   1:09:49    32:38    2:19:08.9

    10  24  Erica Leder            33:27   1:06:23    41:16    2:21:05.5

    11  4   Mary Jo Kewley         29:32   1:13:03    39:14    2:21:48.5

    12  13  Dana Pamperin          29:19   1:10:15    42:42    2:22:15.1

    13  25  Mary Stapleton         33:43   1:10:32    43:53    2:28:07.3

    14  27  Sally Landholm         31:17   1:15:02    43:07    2:29:25.9

    15  23  Alison Ohe             37:04   1:09:43    44:07    2:30:53.2

    16  35  Nichole Clanin         32:10   1:14:46    45:06    3:32:02.0

    17  19  Holly Kramer           36:22   1:14:45    47:00    2:38:06.6

    18  6   Julie Tetzlaff         38:01   1:22:55    44:53    2:45:49.0

    19  11  Dara Luang             31:35   1:33:22    44:06    2:49:03.0

    20  31  Megan Sweeterman       38:46   1:25:38    53:17    2:57:40.4

    21  20  Lisa Jones             35:34   1:45:12    54:21    3:15:06.8      

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 SENIOR MEN (19-39)

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   177 Ted Schaff             30:11     47:02    26:01    1:43:13.8

    2   116 John Dempsey           27:13     51:12    26:33    1:44:58.0

    3   162 Tom Woody              27:40     51:00    26:56    1:45:53.5

    4   111 John Jones             27:51     51:13    27:20    1:46:23.6

    5   187 Jason West             28:52     53:00    25:12    1:47:03.6

    6   175 Joe Selberg            29:57     50:03    27:23    1:47:23.0

    7   149 John Eichorst          28:17     52:06    29:16    1:49:38.1

    8   171 Ryan Zimny             28:48     52:44    29:14    1:50:45.5

    9   117 Christophe Dodson      31:02     54:06    27:04    1:52:11.2

    10  144 Matt Manzeck           38:05     51:53    24:54    1:54:33.7

    11  160 Brian Heikenen         24:25     59:56    30:35    1:54:55.7

    12  193 Bob Rykken             30:03     57:30    28:44    1:56:16.6

    13  120 Ed Sobczyk             28:28   1:00:12    27:39    1:56:18.8

    14  140 Bill Albertson         30:14     57:42    30:29    1:58:24.9

    15  121 Scott Moeller          29:26   1:00:17    30:51    2:00:33.4

    16  136 Mike Paddock           34:10     56:23    30:07    2:00:40.0

    17  141 Matt Benson            35:28     58:49    26:55    2:01:11.5

    18  158 Brent Hipke            27:39   1:00:36    33:29    2:01:43.1

    19  183 Tom Normington         31:01     57:44    33:44    2:01:56.4

    20  118 Stephen Olson          32:58     58:19    32:29    2:03:45.4

    21  114 Lloyd Larson           27:08   1:01:44    35:04    2:03:55.8

    22  188 Stephen Hoch           32:18   1:02:26    30:20    2:05:03.8

    23  184 Dan Kearny             38:17     54:50    33:52    2:06:58.1

    24  146 Doug Dickerson         30:35   1:01:04    35:42    2:07:20.4

    25  142 Scott Cave             41:14     52:29    33:47    2:07:29.9

    26  192 Scott Huffaker         34:20   1:01:40    31:32    2:07:31.9

    27  172 Kent Lundholm          29:21   1:03:40    35:06    2:08:06.5

    28  168 David Bell             30:27   1:05:23    32:21    2:08:10.8

    29  169 Todd Callahan          37:30   1:01:57    30:48    2:10:14.5

    30  152 Brad Ellis             33:03   1:02:17    37:05    2:12:24.9

    31  148 Dan Stark              32:31   1:04:49    35:32    2:12:42.0

    32  194 Mark Perry             31:26   1:05:11    36:25    2:13:02.0

    33  178 Mike Munnegle          33:04   1:06:08    34:44    2:13:55.7

    34  132 Jeff Ohe               40:28   1:04:08    29:25    2:14:00.8

    35  182 John Sweeterman        30:53   1:07:20    36:09    2:14:21.9

    36  155 Jim Anderson           33:40   1:08:58    32:04    2:14:41.3

    37  113 Dwayne Jones           27:05   1:10:29    37:36    2:15:10.0

    38  123 Brian Donley           31:29   1:06:23    37:23    2:15:15.0

    39  110 Keith Batley           33:11   1:08:24    34:06    2:15:40.4

    40  159 Ron Rochl              32:35   1:06:09    38:21    2:17:04.3

    41  189 Robert Blackmon        31:32   1:07:55    38:15    2:17:41.9

    42  112 Mark Robinson          39:59   1:02:45    35:03    2:17:46.1

    43  130 Dave Solum             44:28   1:02:12    32:24    2:19:03.1

    44  173 Travis Strong          35:17   1:03:31    41:53    2:20:40.5

    45  185 Dennis Kunka           34:36   1:10:39    35:35    2:20:49.7

    46  133 David Suppes           44:15   1:04:35    32:43    2:21:33.0

    47  163 Christophe Zimmerman   40:50   1:02:53    37:58    2:21:40.5

    48  145 Harold Hunter          29:19   1:07:23    45:18    2:21:59.7

    49  157 Peter Sarotte          40:01   1:03:43    38:20    2:22:03.1

    50  167 Keith Crimmins         35:05   1:04:39    42:20    2:22:03.2

    51  179 Mike Arndt             38:09   1:03:51    40:46    2:22:45.7

    52  170 Tom Karman             33:51   1:09:08    41:07    2:24:05.4

    53  154 Matt LeBouton          46:41     57:24    40:39    2:24:44.0

    54  126 Troy Boschee           41:05   1:06:01    39:47    2:26:52.4

    55  124 Matt Gilbertson        40:58   1:11:35    35:04    2:27:36.5

    56  135 Brett Mortensen        46:09   1:09:13    32:29    2:27:50.4

    57  161 Joel Ciccone           42:43   1:08:07    39:31    2:30:20.2

    58  166 Brent Loftis           40:29   1:10:12    40:10    2:30:50.8

    59  147 Ronald Shaver          30:58   1:19:26    41:35    2:31:58.3

    60  129 Jim Koczara            41:26   1:14:21    38:30    2:34:16.5

    61  164 Scott Rudzinskas       42:44   1:10:24    41:15    2:34:22.8

    62  125 Todd Bratlien          44:22   1:11:58    40:04    2:36:23.2

    63  127 Stu Sirjord            41:56   1:12:38    43:47    2:38:20.6

    64  131 Aaron Casper           33:17   1:21:37    44:38    2:39:31.9

    65  191 Mike Krolczyk          42:23   1:19:48    48:34    2:50:44.5

    66  186 Joel Lancaster         46:07   1:21:54    46:29    2:54:29.2

    67  151 David Hayakawa         33:42   1:21:52    59:46    2:55:19.8

    68  128 Tim Kutzer             42:43   1:29:29    53:27    3:05:38.1

     

-----------------------------------------------------------------------------

 

 TANDEM WOMEN (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   94  Chris Berry            34:37   1:13:24    44:29    2:32:29.3

    2   97  Katie Krolczyk         39:11   1:18:05    41:41    2:38:56.8

    3   93  Julie Anderle          38:32   1:26:40    42:20    2:47:31.6

    4   92  Louanne Jensen         38:32   1:27:15    46:20    2:52:06.3

    5   96  Molly Krolczyk         39:11   1:27:29    45:38    2:52:17.5

    6   95  Sandi Gallagher        34:37   1:35:08    49:28    2:59:12.9

    7   98  Penny thompson         49:36   1:44:33    48:19    3:22:28.0

    8   99  Doris Groom            49:36   1:44:36    48:17    3:22:28.3

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 TANDEM MEN (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   220 Bret Schlaeppi         28:44     51:42    23:41    1:44:06.4

    2   221 Blake Schlaeppi        28:44     50:03    27:36    1:46:22.4

    3   215 Clark Kent             25:46    54:20    29:45    1:49:50.4

    4   214 Paul Gromdin           25:46     53:16    33:25    1:52:27.0

    5   211 Ryan Bruce             31:06     57:02    25:57    1:54:04.1

    6   207 Mark Wilcox            36:13     55:07    29:18    2:00:38.0

    7   206 Michael Miller         36:13     57:17    27:36    2:01:05.9

    8   201 John Ward              32:04   1:06:05    31:00    2:09:08.8

    9   213 Dan LaBlanc            31:23   1:03:15    35:58    2:10:35.5

    10  210 Larry Bruss            31:06   1:07:03    34:27    2:12:35.9

    11  218 Mark Edwards           33:48   1:07:25    33:33    2:14:45.1

    12  200 Jay Ebert              32:04   1:06:39    36:06    2:14:48.6

    13  217 James Thompson         38:12   1:07:17    32:09    2:17:37.1

    14  209 Dan Meer               38:40   1:05:28    34:11    2:18:18.6

    15  212 Tom McAdams            31:23   1:05:42    42:29    2:19:33.2

    16  219 Steve Bauman           33:48   1:07:27    40:03    2:21:17.5

    17  196 Bob Neidinger          46:47   1:06:37    35:39    2:29:02.4

    18  197 Emil Neidinger         46:47   1:09:16    33:06    2:29:08.7

    19  208 Wayne Stark            38:40   1:19:14    52:01    2:49:54.3

    20  216 Gregory Groom          54:10   1:30:39    51:13    3:16:01.7

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 TANDEM MIXED (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS

 

  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run   Overall

  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========

    1   107 Todd Jirous            31:21     55:30    25:33    1:52:23.1

    2   109 Dave Sanders           33:27     56:59    27:54    1:58:19.8

    3   103 Joathan Wening         32:56     58:31    30:27    2:01:53.6

    4   108 Lara Williams          33:27   1:06:53    32:30    2:12:49.2

    5   102 Bethany Werning        32:56   1:11:50    32:10    2:16:55.3

    6   106 Holly Garvin           31:21   1:14:36    45:27    2:31:23.8

    7   105 Andrew Marlewski       38:40   1:10:44    43:04    2:32:27.5

    8   101 Sue Thomas             37:51   1:38:21    54:27    3:10:38.3

    9   104 Susan Pape             38:40   1:33:25  1:00:53    3:12:57.4

    10  100 Chuck Thomas           37:15   1:36:31  1:05:54    3:19:39.3

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 TANDEM WOMEN (15 & UP) TEAM RESULTS

 

  Plc Team

  --------

 

   1.  3

          2:38:57 2:52:18 = 5:31:15

           97 Katie Krolczyk,  96 Molly Krolczyk

   2.  2

          2:32:30 2:59:13 = 5:31:43

           94 Chris Berry,  95 Sandi Gallagher

   3.  1

          2:47:30 2:52:07 = 5:39:39

           93 Julie Anderle,  92 Louanne Jensen

   4.  4

          3:22:28 3:22:29 = 6:44:57

           98 Penny Thompson,  99 Doris Groom

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 TANDEM MEN (15 & UP) TEAM RESULTS

 

  Plc Team

  -------- 

 

   1.  22

          1:44:07 1:46:23 = 3:30:30

          220 Bret Schlaeppi, 221 Blake Schlaeppi

   2.  19

          1:49:51 1:52:27 = 3:42:18

          215 Clark Kent, 214 Paul Gromdin

   3.  15

          2:00:38 2:01:06 = 4:01:44

          207 Mark Wilcox, 206 Michael Miller

   4.  17

          1:54:05 2:12:36 = 4:06:41

          211 Ryan Bruce, 210 Larry Bruss

   5.  12

          2:09:09 2:14:49 = 4:23:58

          201 John Ward, 200 Jay Ebert

   6.  18

          2:10:36 2:19:34 = 4:30:10

          213 Dan LaBlanc, 212 Tom McAdams

   7.  21

          2:14:46 22:21:18 = 4:36:04

          218 Mark Edwards, 219 Steve Bauman

   8.  10

          2:29:03 2:29:09 = 4:58:12

          196 Bob Neidinger, 197 Emil Neidinger

   9.  16

          2:18:19 2:49:55 = 5:08:14

          209 Dan Meer, 208 Wayne Stark

  10.  20

          2:17:38 3:16:02 = 5:33:40

          217 James Thompson, 216 Gregory Groom

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 TANDEM MIXED (15 & UP) TEAM RESULTS

 

  Plc Team

  --------

   1.  9

          1:58:20 2:12:50 = 4:11:10

           109 Dave Sanders,  108 Lara williams

   2.  6

          2:01:54 2:16:56 = 4:18:50

           103 Jonathan Wening,  102 Bethany Werning

   3.  8

          1:52:24 2:31:24 = 4:23:48

          107 Todd Jirous, 106 Holly garvin

   4.  7

          2:32:28 3:12:58 = 5:45:26

          105 Andrew Marlewski, 104 Susan Pape

   5.  5

          3:10:39 3:19:40 = 6:30:19

          101 Sue Thomas, Chuck Thomas