OFFICIAL RESULTS

WOLFMAN TRIATHLON

 

September 9, 2000 ‑ Langlade, Wisconsin

 

 
 GRAND MASTER MEN (50 & UP)
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1   63  Bill Moore               26:48    57:18    27:53  1:51:58.3 
    2   64  Rich Scovel              29:05  1:01:33    35:07  2:05:44.1 
    3   53  Fred Sponholtz           30:50    59:50    36:19  2:06:58.6 
    4   61  Lehr Hemenway            31:15  1:06:55    35:49  2:13:58.1 
    5   57  Garry Hill               28:09  1:07:12    39:23  2:14:44.0 
    6   52  Terry Poertner           31:30  1:09:06    36:03  2:16:38.2 
    7   54  Richard Pierquet         32:44  1:18:08    38:05  2:28:56.8 
    8   56  Charles Thomas           29:26  1:20:42    40:13  2:30:20.8 
    9   55  Wayne Koniecki           36:31  1:22:32    39:23  2:38:25.5 
   10   58  Warren Koch              45:42  1:57:22  1:10:55  3:53:58.4 
   11   59  Kip Hazlett              35:48  2:18:04  1:15:33  4:09:24.2 
        51  Mark Meuller                                      -- DSQ --
        60  Don Scupien                                       -- DNS --
        62  Michael Manthy                                    -- DNS --
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 JUNIOR WOMEN (15-18)
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
         1  Emily Nelson                                      -- DNS --
         2  Katie Nelson                                      -- DNS --
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 JUNIOR MEN (15-18)
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1    3  Evan Marvin              33:45  1:02:23    26:49  2:02:56.8 
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 MASTER WOMEN (40-49) - SEGMENT DETAIL
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1   10  Cathleen Esselstyn       23:51  1:16:35    42:25  2:22:50.1 
    2    7  Lynn Bergstrom           36:38  1:22:05    44:33  2:43:15.5 
    3    5  Cindy Carter             37:59  1:32:17    41:54  2:52:09.1 
    4    8  Penny Thompson           40:07  1:32:18    40:34  2:52:58.7 
         6  Valerie White                                     -- DNS --
         9  Kim Soule                                         -- DNS --
        11  Cindi Milhaudt                                    -- DNS --
        13  Cathy Conner                                      -- DNS --
        14  Jannon Kirley                                     -- DNS --
        15  Marianna Young                                    -- DNS --
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 MASTER MEN (40-49)
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1   70  Martin Dawson            25:17    52:01    25:04  1:42:21.4 
    2   81  Tom Koss                 29:32    56:34    25:30  1:51:35.1 
    3   79  Stuart Picard            29:29    58:13    27:51  1:55:32.3 
    4  140  John Neal                26:58    58:29    30:38  1:56:05.0 
    5   12  Dennis Brejtfus          31:12    59:06    29:15  1:59:32.3 
    6   82  Thomas Gujer             31:29    57:37    32:22  2:01:27.2 
    7   84  Roy Crimmins             29:41  1:00:11    32:59  2:02:50.7 
    8   68  Ken Parker               31:35  1:04:34    30:58  2:07:06.5 
    9   66  Rick Schnell             30:13  1:06:46    30:27  2:07:25.4 
   10   72  Randy Rogers             33:57    59:25    34:04  2:07:25.8 
   11   77  Allan Timm               25:57  1:08:10    34:40  2:08:46.8 
   12   69  Jim Thompson             38:05  1:03:01    28:09  2:09:14.6 
   13   74  Doug Dickerson           29:40  1:04:34    39:44  2:13:57.4 
   14   71  David Umhoefer           33:06  1:12:50    35:41  2:21:36.5 
   15   78  John Gillien             31:03  1:12:42    40:09  2:23:53.8 
   16   75  Dewey Ewers              29:33  1:15:24    44:19  2:29:15.4 
   17   73  Thomas Pierquet          32:18  1:14:47    43:21  2:30:25.9 
   18   83  Mike Hermannpi           29:03  1:18:08    50:28  2:37:38.4 
   19   87  James Stephens           31:51  1:22:12    47:58  2:42:00.4 
   20   85  Stephen Clanin           29:45  2:07:04    35:39  3:12:27.8 
        65  Randy Weber                                       -- DNS --
        67  Dave Gromer                                       -- DNS --
        76  Nick Milhaupt                                     -- DNS --
        80  Jim Messerschmidt                                 -- DNS --
        86  Dave Schultz                                      -- DNS --
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
SENIOR WOMEN (19-39)
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1   21  Jennifer Scovel          29:55    56:59    30:39  1:57:32.9 
    2   35  Stacey Dean-Szczepkow    31:12  1:01:23    31:13  2:03:47.8 
    3   42  Julie Hakala             32:16  1:01:54    34:57  2:09:06.7 
    4   34  Tamara Hemenway          30:14  1:05:00    34:11  2:09:24.6 
    5   39  Michelle Koss            31:10  1:07:35    32:18  2:11:02.5 
    6   50  Anett Trebitz            30:21  1:08:19    36:10  2:14:49.3 
    7   46  Sarah Moore              34:44  1:07:50    33:49  2:16:22.3 
    8   18  MJ Kewley                27:25  1:14:55    39:13  2:21:32.3 
    9   16  Tarie Grant              36:14  1:12:16    36:25  2:24:54.9 
   10   28  Sarah Ellis              33:54  1:15:53    39:31  2:29:17.6 
   11   33  Sharyl Blumer            42:00  1:18:35    31:14  2:31:48.5 
   12   37  Julie Kurrle             34:32  1:24:31    34:09  2:33:11.6 
   13   38  Jodi Hoekstra            33:32  1:21:23    39:45  2:34:39.9 
   14   40  Jeanette Banashak        37:04  1:14:41    43:07  2:34:51.8 
   15   30  Ellie Kolodzieski        29:58  1:21:51    44:20  2:36:08.8 
   16   24  Molly Krolczyk           32:38  1:24:23    43:57  2:40:57.9 
   17   41  Christina Bartman        36:06  1:26:03    41:05  2:43:13.6 
   18   26  Sally Lundholm           31:39  1:26:09    46:35  2:44:22.9 
   19   27  Bethany Swanstrom        34:46  1:29:03    43:23  2:47:11.8 
   20   25  Holly Kramer             34:21  1:28:40    44:21  2:47:21.2 
   21   43  Nichole Clanin           36:33                    -- DNF --
        17  Jamee Peters                                      -- DNS --
        19  Jan Raven                                         -- DNS --
        20  Sharon Schlegel                                   -- DNS --
        22  Victoria Sherwan                                  -- DNS --
        23  Vicki Manzeck                                     -- DNS --
        29  Dara Luangpraseut                                 -- DNS --
        31  Denise Bekeris                                    -- DNS --
        32  Anne Dickerson                                    -- DNS --
        43  Nichole Clanin                                    -- DNS --
        44  Mary Mattson                                      -- DNS --
        45  Cecilia Fariley                                   -- DNS --
        47  Christina Matousek                                -- DNS --
        48  Sally Seiffer                                     -- DNS --
        49  Tracy Herrmann                                    -- DNS --
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 SENIOR MEN (19-39)
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1  168  Theodore Schaff          27:42    48:10    26:17  1:42:08.4 
    2  150  John Jones               26:35    49:30    26:12  1:42:16.8 
    3  137  Tom Woody                26:17    51:02    27:48  1:45:07.0 
    4  184  John Dempsey             28:27    52:20    27:10  1:47:56.9 
    5  154  Matt Manzeckn            27:19    55:31    26:17  1:49:06.8 
    6  149  Joseph Shanahan          30:24    47:08    31:56  1:49:27.5 
    7  172  James Lunden             29:21    55:29    26:31  1:51:20.9 
    8  175  Bill Albertson           27:16    54:59    30:22  1:52:36.9 
    9  128  Chris Dodson             28:51    53:16    30:31  1:52:38.0 
   10  166  Brent Hipke              26:50    57:12    28:56  1:52:57.6 
   11  182  David Brandsness         30:38    54:07    30:26  1:55:10.5 
   12  145  Ryan Connelly            29:15    55:23    30:45  1:55:22.3 
   13  157  Scott Cave               32:36    52:01    30:48  1:55:24.6 
   14  193  Mike Oras                28:13  1:00:20    27:27  1:55:59.3 
   15  188  Brian Heikenen           24:33  1:03:12    30:29  1:58:13.2 
   16  147  Steve Krigbaum           32:34    54:39    31:01  1:58:13.4 
   17  181  Dan Kearny               30:02    56:43    32:11  1:58:55.5 
   18  196  Andrew Mommsen           29:41    58:58    30:39  1:59:17.8 
   19  194  Austin Moore             29:57    57:01    32:34  1:59:32.0 
   20  141  Tom Normington           27:43    59:44    33:07  2:00:33.9 
   21  192  Ed Sobczyk               30:40  1:01:00    29:11  2:00:50.5 
   22  127  Samuel Mueller           30:45    57:27    33:47  2:01:58.6 
   23  197  Ed Holladay              30:14  1:01:24    30:22  2:01:59.7 
   24  106  Matthew Benson           33:59  1:01:11    27:08  2:02:18.0 
   25  170  Michael Downey           29:04  1:00:36    32:39  2:02:18.3 
   26  179  Mike Arndt               28:26  1:00:32    34:55  2:03:52.4 
   27  163  Brad Ellis               30:19    59:59    34:07  2:04:24.9 
   28  159  Kent Lundholm            28:26  1:04:21    32:12  2:04:58.3 
   29  138  Lloyd Larson             26:45  1:02:49    35:52  2:05:25.6 
   30  189  Bryan Brandt             29:37  1:00:52    35:51  2:06:19.9 
   31  148  Erik Schmitter           34:05    58:47    33:59  2:06:50.6 
   32  133  Ron Shaver               29:16  1:03:12    34:36  2:07:03.5 
   33  126  John Eichorst            26:48  1:01:42    38:44  2:07:13.1 
   34  174  Eric Wickenkamp          30:03  1:01:16    36:37  2:07:55.4 
   35  151  Larry Stickler           27:30  1:09:14    32:31  2:09:15.0 
   36  191  Keith Crimmins           31:59  1:06:36    30:55  2:09:29.6 
   37  107  Ohe Jeff                 30:24  1:10:40    29:54  2:10:57.2 
   38  164  Keith Batley             30:21  1:07:59    32:52  2:11:11.7 
   39  180  Norberto Kurrle          31:13  1:05:47    34:29  2:11:28.6 
   40  136  Brian Donley             31:11  1:04:31    39:04  2:14:45.9 
   41  169  Michael Munnagle         31:11  1:08:11    36:13  2:15:34.1 
   42  186  Troy Wilson              44:35  1:04:05    26:56  2:15:35.7 
   43  139  Mark Robinson            29:48  1:07:21    38:47  2:15:55.4 
   44  161  Jeff Swanstrom           32:00  1:08:01    36:54  2:16:54.4 
   45  177  Phillip Sweeney          38:50  1:07:03    31:58  2:17:50.5 
   46  112  David Suppes             38:33  1:06:51    32:51  2:18:14.6 
   47  113  Jeff Morray              40:46  1:02:13    36:06  2:19:04.9 
   48  143  Doug Piercy              37:14  1:06:30    37:36  2:21:19.2 
   49  173  Virgil Tomsha            32:18  1:06:28    42:37  2:21:23.0 
   50  167  Rich Fischer             40:24  1:06:21    35:08  2:21:52.3 
   51  165  Tim Nysted               38:50  1:12:23    34:45  2:25:57.8 
   52  146  Paul J. Herro            38:55  1:12:31    39:25  2:30:50.1 
   53  130  Michael Harvat           37:12  1:12:08    42:59  2:32:18.1 
   54  183  David Shampo             30:53  1:13:58    48:16  2:33:07.0 
   55  142  Dale Statz               35:36  1:13:47    45:02  2:34:24.9 
   56  115  Troy Boschee             38:37  1:11:53    44:48  2:35:17.2 
   57  162  Chad Busse               32:45  1:09:52    54:24  2:37:00.8 
   58  111  Doug Prokop              37:09  1:15:18    44:52  2:37:18.7 
   59  117  Matt Gilbertson          39:47  1:18:53    39:01  2:37:40.6 
   60  160  Nathan Kniss             32:27  1:12:10    53:26  2:38:02.1 
   61  124  Aaron Casper             36:06  1:22:18    39:59  2:38:22.5 
   62  114  Kevin Schaffer           39:07  1:13:58    45:37  2:38:41.8 
   63  152  Harold Hunter            32:30  1:17:05    53:25  2:42:59.9 
   64  121  Todd Bratlien            40:15  1:19:28    46:36  2:46:18.6 
   65  123  Stu Sirjord              39:28  1:22:26    48:47  2:50:40.9 
   66  220  Scott Berry              32:30  1:41:16    54:33  3:08:18.1 
   67  118  Nate Mortenson           46:48  1:32:54    55:23  3:15:04.9 
   68  187  Robert Border Jr.        46:04  1:38:53    54:20  3:19:16.1 
   69  153  Brad Hunter              30:46  1:03:07           -- DSQ --
       108  David Solum                                       -- DNS --
       109  Paul Solum                                        -- DNS --
       110  Ty Atterbury                                      -- DNS --
       116  Brad Keenan                                       -- DNS --
       119  Brett Mortenson                                   -- DNS --
       120  Kipp Anderson                                     -- DNS --
       122  Brent Teiken                                      -- DNS --
       125  Tim Kutzer                                        -- DNS --
       129  Joe Selberg                                       -- DNS --
       131  Mark Griffin                                      -- DNS --
       132  Ron Roehl                                         -- DNS --
       134  Dwayne Jones                                      -- DNS --
       135  John Sweeterman                                   -- DNS --
       144  Matt Sullivan                                     -- DNS --
       153  Brad Hunter                                       -- DNS --
       155  Scott Simon                                       -- DNS --
       156  Tom Mayer                                         -- DNS --
       158  Dan Meer                                          -- DNS --
       176  Steve Corsi                                       -- DNS --
       178  Fred Hubley                                       -- DSQ --
       185  Ron LaCroix                                       -- DNS --
       190  Mike Graf                                         -- DNS --
       195  Robert Blackmon                                   -- DNS --
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 TANDEM WOMEN (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1   95  Kris Neidinger           36:21  1:05:40    31:14  2:13:14.8 
    2   88  Chris Berry              34:35  1:15:19    39:14  2:29:07.4 
    3   94  Kim Kinsey               36:21  1:31:23    34:22  2:42:05.3 
    4   91  Julie Tetzloff           39:52  1:21:07    43:25  2:44:23.2 
    5   89  Sandi Gallagher          34:35  1:29:14    46:15  2:50:03.9 
    6   90  Louanne Jensen           39:52  1:25:08    50:13  2:55:12.2 
    7   93  Marian Sheridan          45:17  1:28:05    51:47  3:05:08.8 
    8   92  Diane Bogenhagen         45:17  1:29:15    50:56  3:05:27.6 
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 TANDEM MEN (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run    Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1  208  Kerry Sparks             30:23    51:43    25:59  1:48:04.3 
    2  212  Bret Schlaeppi           27:19    53:54    28:46  1:49:58.8 
    3  213  Blake Schlaeppi          27:19    54:15    28:51  1:50:24.6 
    4  209  Todd Neidinger           30:23    54:13    29:45  1:54:20.8 
    5  201  Emil Neidinger           32:52  1:08:50    36:01  2:17:42.3 
    6  200  Bob Neidinger            32:52  1:08:23    36:28  2:17:42.8 
    7  207  Steve Baumann            30:13  1:08:38    39:13  2:18:03.1 
    8  206  Mark Edwards             30:13  1:08:36    40:45  2:19:33.4 
    9  210  Brent Binder             31:20  1:12:21    39:27  2:23:07.8 
   10  198  Jay Ebert                34:07  1:11:01    40:54  2:26:01.2 
   11  211  Geoff Mezei              31:20  1:19:56    43:54  2:35:09.2 
   12  203  Mike Krolczyk            33:39  1:16:13    49:41  2:39:32.6 
   13  202  Mike Korb                33:39  1:13:20    54:49  2:41:47.4 
   14  199  Jeff Martin              34:07  1:25:26    46:55  2:46:28.0 
   15  215  Gary Dudley              30:19  1:45:08    54:20  3:09:46.3 
   16  214  Al Peebles               30:19  1:43:56    55:32  3:09:46.7 
       204  Sam Castree                                       -- DNS --
       205  Skip Stienecker                                   -- DNS --
       216  Cameron Sroka                                     -- DNS --
       217  Adam Pudlo                                        -- DNS --
       218  John Bonior                                       -- DNS --
       219  Michael Calella                                   -- DNS --
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 TANDEM MIXED (15 & UP) - INDIVIDUAL RESULTS
 
  Plc  Bib  Name                      Boat     Bike      Run   Overall
  ===  ===  =====================  =======  =======  =======  =========
    1  100  Todd Jirous              29:41    58:14    27:56  1:55:50.1 
    2   98  Charlie Johnson          28:35  1:02:37    32:57  2:04:08.3 
    3  171  Brett Vuyk               30:21  1:09:37    31:55  2:11:53.0 
    4   97  Dana Johnson             28:17  1:05:31    40:06  2:13:53.7 
    5   96  David Reece              28:17  1:07:26    39:57  2:15:40.0 
    6   99  Sonya Reece              28:35  1:17:19    36:16  2:22:09.3 
    7  225  Barbara Linn             30:21  1:16:38    36:01  2:22:59.1 
    8  104  Raymond Klein            31:49  1:15:39    42:53  2:30:20.2 
    9  105  Molly Klein              31:49  1:15:30    43:02  2:30:20.9 
   10  103  Steve Allen              43:39  1:10:52    37:10  2:31:40.3 
   11  101  Holly Garvin             29:41  1:19:31    51:24  2:40:35.7 
   12  102  Barbara Allen            43:39  1:33:34    43:18  3:00:30.4 
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
TANDEM WOMEN (15 & UP) TEAM RESULTS
 
  Plc Team
  --------
 
   1.  4 
          2:13:15 2:42:06 = 4:55:21
           95 Kris Neidinger,  94 Kim Kinsey
   2.  1 
          2:29:08 2:50:04 = 5:19:12
           88 Chris Berry,  89 Sandi Gallagher
   3.  2 
          2:44:24 2:55:13 = 5:39:37
           91 Julie Tetzloff,  90 Louanne Jensen
   4.  3 
          3:05:09 3:05:28 = 6:10:37
           93 Marian Sheridan,  92 Diane Bogenhagen
 
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 TANDEM MEN (15 & UP) TEAM RESULTS
 
  Plc Team
  --------
 
   1.  17
          1:49:59 1:50:25 = 3:40:24
          212 Bret Schlaeppi, 213 Blake Schlaeppi
   2.  15
          1:48:05 1:54:21 = 3:42:26
          208 Kerry Sparks, 209 Todd Neidinger
   3.  11
          2:17:43 2:17:43 = 4:35:26
          201 Emil Neidinger, 200 Bob Neidinger
   4.  14
          2:18:04 2:19:34 = 4:37:38
          207 Steve Baumann, 206 Mark Edwards
   5.  16
          2:23:08 2:35:10 = 4:58:18
          210 Brent Binder, 211 Geoff Mezei
   6.  10
          2:26:02 2:46:28 = 5:12:30
          198 Jay Ebert, 199 Jeff Martin
   7.  12
          2:39:33 2:41:48 = 5:21:21
          203 Mike Krolczyk, 202 Mike Korb
   8.  18
          3:09:47 3:09:47 = 6:19:34
          215 Gary Dudley, 214 Al Peebles
 
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
 TANDEM MIXED (15 & UP) TEAM RESULTS
 
  Plc Team
  --------
 
   1.  6 
          2:04:09 2:22:10 = 4:26:19
           98 Charlie Johnson,  99 Sonya Reece
   2.  5 
          2:13:54 2:15:40 = 4:29:34
           97 Dana Johnson,  96 David Reece
   3.  21
          2:11:53 2:23:00 = 4:34:53
          171 Brett Vuyk, 225 Barbara Linn
   4.  7 
          1:55:51 2:40:36 = 4:36:27
          100 Todd Jirous, 101 Holly Garvin
   5.  9 
          2:30:21 2:30:21 = 5:00:42
          104 Raymond Klein, 105 Molly Klein
   6.  8 
          2:31:41 3:00:31 = 5:32:12
          103 Steve Allen, 102 Barbara Allen
 
-----------------------------------------------------------------------------